Sherpa Rallye

16. 10. 2014 8:45:00
Dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou víkendovou akci do zahraničí s názvem Sherpa Rallye. Určitě víte, že šerpa je vysokohorský nosič. Osobně jsem si pod slovem šerpa vždy vybavila vysokohorského nosiče v Himalájích, který nese tiše, trpělivě a s lehkostí těžkou bagáž Evropských turistů, kteří se vydali dokázat si, že na osmitisícovku prostě mají a uspokojení jejich ega stojí do značné míry na práci těchto nenápadných služebníků v pozadí. Nicméně do Himalájí Vás skutečně zvát nebudeme.

Podzim pro mnohé představuje oblíbené roční období. Poměrně mnoho lidí vyráží na podzim na prodloužené víkendy do hor, aby si ještě užili přírodu a hory. Letošním turistickým hitem bylo Slovensko, které předčilo i tolik oblíbené Chorvatsko a právě na Slovensko Vás chceme pozvat. Pokud se chystáte na prodloužený víkend do Vysokých Tater, nenechte si ujít jubilejní třicátý ročník Sherpa Rallye 2014. Nosičské závody se sice uskutečňují na různých místech Evropy, Krkonoše nevyjímaje, ale v podstatě jen Slovensko nabízí ten skutečný nosičský punc, tam to není „jen jako“.

Šerpy totiž nenaleznete jen v asijských Himalájích nebo v jihoamerických Andách , ale i na slovenských dvoutisícovkách. Slovenští vysokohorští nosiči si obstarávají své živobytí tím, že odnášejí zásoby na nedostupné vysoce položené horské chaty, vzpomeňme například Chatu pod Rysmy, Téryho chatu nebo Zámkovského chatu. Slovensko se tak může pyšnit evropskou raritou, protože je jedinou evropskou zemí, kde tradice nosičů trvá, například Alpské vysokohorské chaty jsou už dávno zásobovány pomocí vrtulníků. Díky této přežívající tradici je na Slovensku nosičská kultura velmi silná.

Pro zajímavost „chalani“ ze Žiliny založili hudební skupinu s příznačným názvem Sherpa Band a jejich „specializací“ je koncertování v nejvýše položených místech, kdy si své nástroje ovšem také vlastnoručně vynesou. Svým koncertem na Gerlachovském štítu se zapsali do Guinessovy knihy rekordů za koncert zrealizovaný v největší výšce.

Sherpa Rallye se uskuteční v neděli 19. 10. 2014. Pro potenciální zájemce je možnost zapsat se od 8.00 – 10.30 v hotelu Popradské Pleso. Cíl cesty se nachází na proslulé Chatě pod Rysmi, která je nejvýše položenou chatou na Slovensku. Váha naložené krosny u muže je 60 kg. U mužů nad 60 let je za každý rok úleva 3 kg. Zúčastnit se mohou samozřejmě ženy, přičemž váha naložené krosny u ženy je 20 kg. Samotná rallye začíná od Hotelu Popradské Pleso startem v 11:00. Sherpa Rallye je „otevřená“ i pro nosiče začátečníky a tak, kdo by si rád vyzkoušel svou zdatnost, má jedinečnou příležitost. Každopádně každý účastník je obeznámen, že se akce zúčastní na vlastní nebezpečí.

Rallye má také svého „předskokana“ Baby Rallye pro děti do 12 let. Tato dětská rallye se uskuteční na trase železniční stanice Popradské pleso až hotel Popradské Pleso. Zápis probíhá od 8:00-8:45, samotná Baby Rallye začíná v 9:00. ­

Podzimní Sherpa Rallye není jediným „nosičským“ závodem na Slovensku. V červnu se uskutečňuje také „mladší“ závod Nosičská stovka známá také jako Memoriál Juraja Petranského, kdy muži nesou 100 kg, ženy 25 kg a tato akce je určena pro nosiče profesionály a nezkušeným nosičům se nedoporučuje. Slovo memoriál vždy vzbuzuje pocit respektu a piety. Nejinak je tomu také u Memoriálu Juraje Petranského. Juraj Petranský byl mladý muž, který velmi miloval vysoké hory a jako nosič si obstarával také živobytí a to se mu také stalo osudným, když ho při vynášce v březnu 2000 zasypala lavina. Neměl v té době ještě ani 27 let. Jeho přátelé se rozhodli, že jeho památku si budou pravidelně připomínat. Nosičská stovka pak nabízí příležitost nejen obdivovat nosičské rekordy, ale také uvědomit si, že člověk má mít vůči horám a přírodě velikou pokoru.

A jak vypadá nosičův den? Nosič začátečník začíná na 30 kilogramech, zkušený nosič zvládá i 100 kg. Nosič obvykle zvládne 2 někdy i 3 trasy denně. Obvykle jednu dopoledne a jednu odpoledne. Chvilky odpočinku mezi vynáškami ovšem nemá. Nosič totiž působí zároveň trochu jako údržbář, pomocník v kuchyni nebo uklizeč, pomůže na chatě tam, kde je to třeba. Na vysokohorských chatách každý dělá, co je třeba, symbióza mezi lidmi a dobré vztahy jsou v těchto místech nevyhnutelné. Nosiči rozhodně nepatří mezi jakési podivínské solitéry. Tito lidé nezřídka získali i vysokoškolské vzdělání a mohli si dovolit ctižádostivé životní plány, ale láska k přírodě a horám byla silnější. Svým způsobem tato náročná práce by nám turistům, kteří mají komfort servírovaný až pod nos měla připomínat, že bychom se měli k horám chovat nejen s výše zmíněnou pokorou, ale především s úctou a ohleduplností.

Za vznik početných vysohorských chat, které na Slovensku vznikaly od konce 19. století Slovensko vděčí Edmundu Térymu (na jeho počest Téryho chata). Edmund Téry byl uherský lékař, chirurg a horolezec, který se zasloužil o propagaci turistiky a to zejména v Tatrách. Edmund Téry působil několik let jako chirurg v Bánské Štiavnici a během té doby získal k slovenským horám (po Tatrách také především ke Štiavnickým vrchům) hluboký vztah. Působil také jako redaktor časopisu Turista, v němž se věnoval Tatranské tématice. Jeho pojetí turistiky spočívalo ve spojení sportovního vyžití a poznávání přírodních krás. Stal se také velkým průkopníkem horské služby a za prestiž a vysokou profesionalitu horské služby, jak ji známe dnes, vděčíme právě lidem jako byl Edmund Téry. Téry byl nejen zdatný horolezec, ale také schopný lékař a časem zdravotní inspektor a ministerský poradce, který se neostýchal kritizovat veřejné zdravotnictví na venkově a od roku 1914 stav katastrofální hygieny ve vojenských zajateckých táborech. Při jedné inspekční cestě do zajateckého tábora se nakazil zápalem plic, k čemuž se přidružily také deprese z vyčerpání a z válečných hrůz první světové války, které bránily jeho organismu zotavit se. Edmund Téry byl sice zdatný horolezec, ale také citlivý člověk, který nedokázal odolat tlakům nemilosrdné doby a konce první světové války se už nedočkal. Život a dílo Edmunda Téryho nás natolik zaujal, že se mu budeme blíže věnovat v samostatném článku.

Článek je napsán pro časopis a audiomagazín Vaše srdcovka

Autor: Monika Mochová | čtvrtek 16.10.2014 8:45 | karma článku: 5.89 | přečteno: 312x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Pozvánky, akce

Pavla Drahoňovská

Co se skrývá v trávě

Pozvánka na výstavu přírodních makro fotografií do městské galerie v Chrastavě. Galerie je v informačním centru na náměstí. V budově je i muzeum se sklepením.

31.1.2024 v 14:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Táňa Lišková

Co takhle trochu Pekla v županu?

Další a opět jedinečné improvizované představení od Fofr v Županu už příští týden na Staromáku! Pokud Vás neodnese čert, tohle si nenechte ujít.

29.11.2023 v 12:38 | Karma článku: 3.52 | Přečteno: 82 | Diskuse

Martina Mičková

Lego výstava

Patříte mezi milovníky LEGO kostiček jako naše rodina? Tak si možná naplánujte výlet do Olomouce. Něco se tam totiž chystá...

14.11.2023 v 19:35 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 172 | Diskuse

Táňa Lišková

Co s načatým večerem? Přijďte se podívat na Improvizaci!

Co s načatým večerem, když ve čtyři je tma? Přijďte se podívat na divadelní improvizaci - představení, kde nic není předem připravené a kde scénář vytváříte i Vy sami :) Napište si do diáře 7. listopadu v 19:30 v Hybernské 4!

10.10.2023 v 16:26 | Karma článku: 4.01 | Přečteno: 88 | Diskuse

Simona Procklová

Znáte moravské Versailles?

Věřím, že většina lidí žijících na Vysočině odpoví na tuto otázku, že samozřejmě ano. A určitě i milovníci historie a kultury z celé Moravy tuto barokní památku a dominantu města Jaroměřic nad Rokytnou znají.

10.7.2023 v 9:03 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 166 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 385
Žen jako jsem já je 12 do tuctu, tak co bych o sobě tak asi měla psát :o)

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...